Mardindeki Oteller

23 Ara

Mardindeki Oteller

Mardin, Mezopotamya Ovası olarak adlandırılan bölgenin kuzey tarafında yer alan ve tarihi dokusuyla ünlenmiş bir şehirdir. Farklı dini inanışlara ev sahipliği yapan şehir ayrıca sanatsal mimariye de bunu yansıtmıştır. Konumu itibarı ile İpek Yolu üzerinde bulunması kentin tanınmasına ve farklı dinlere ev sahipliği yapmasına sebep olmuştur. Mardin isminin nereden geldiğine dair tam bir bilgi olmasa da farklı rivayetler bulunuyor.

Mardin kelimesinin kökeninin Yunanca, Farsça ya da Süryanice olduğu hakkında rivayetler var. Mardin kentinde beş tane han ve bir tane kervansaray bulunuyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu kentte mimarinin tarihe ışık tuttuğu söyleniyor. Mardin kentinde Arami Süryani, Sünni Araplar, Türkler, Kürtler, Yezidi Kürtleri ve Ermeniler yaşıyor. Bu çok kültür ortam kentin turizmi açısında da önemli bir noktadır.

Mardin kenti tarihi konakları, hanları ve kervansarayları ile turizmin gözdesi konumundadır. Yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu kent mimarisi bakımından turistlerin gözdesi olmuş durumundadır. Turistler Mardindeki Otelleri gezebilmek adına kendi ülkelerinden gelip buradaki turistik gezilere katılıyorlar.

Buradaki otellerin en dikkat çeken özellikleri ise çoğunlukla hanlardan ve kervansaraylardan otele çevrilmiş olmalarıdır. Mardindeki Otelleri dünyaya tanıtmak için çalışmalara başlayan belediye yerli halkın da bu otellere ilgi göstermesini istiyor. Ülkemizin en güzel otellerini barındıran bu kent ülke turizmi açısından da önemli konumdadır.