Eski Mardin Otelleri

6 Kas

Eski Mardin Otelleri

Mardin içinde barındırdığı farklı medeniyetlerin şehri olmakla birlikte eski Mardin olarak bilinen birçok kısmı kültürel değerleri korumak ve yaşatmak için sit alanı olarak ilan edildi. Camileri, kiliseleri, mimarisi ve yöresel tatları ile yılın her günü turist akınına uğramaktadır.

 

Dizilerin Mardin’e Etkisi

Yapımcıların çehresi değişmeyen ve kültürel yapısı bozulmayan yörelerde çekim yapması bu bölgelere turist akınını çoğaltmaktadır. Taştan yapılan eski Mardin otelleri de dizilerin özendirdiği macera seven, egzotik, romantik insanlar için alternatif olanaklar sunmaktadır. Dizilerin etkisi ile Mardin gibi daha bir çok bakir memleketler tanıtılırken, yaşamları filmlere konu olurken o atmosferi yaşamak için oralara turlar düzenlenmektedir. Bu turlarda özellikle oteller taş olarak seçilmektedir.

Mardin Otelleri

Mardin şehir merkezinin nüfusunun az olması ve şehir merkezini bir gün içerisinde gezme olanağı olması sebebiyle genelde günü birlik turlar ve özel geziler düzenlenmektedir. Şayet iş ya da bölge turları yapılacak ise bir kaç gün konaklamak için en iyi merkez Mardin İlidir. Mardin çevre illere göre daha farklı bir yerleşim yeridir.

Dar sokakları, evlerin yüksek duvarlar ile çevrili olması, dağın eteğine kat kat yerleşmiş meskenler, madensel takı çarşıları, büyük şato tarzı taş işlemeciliği ile yapılan mekanları başka yerleşkelerde bulmak zordur. Eski Mardin olarak bilinen şehrin tam merkezinde bulunan belediye parkının civarında konaklamak için eski mardin otelleri bulunmaktadır. Bu oteller yeni Mardin otellerine rağmen turistlerce tercih edilmektedir.